O scurta incursiune in sezonul 2010 – 2011 al Ligii 1 la fotbal

Sa ne intoarcem putin la sezonul 2010 – 2011, atunci cand echipa noastra favorita, Otelul Galati, si-a trecut in palmares primul si singurul titlu de campioni ai Romaniei. 70 de puncte dupa disputatea celor 34 de etape acumulau galatenii, cu 21 de victorii, 7 egaluri si 6 infrangeri, reusind sa inscrie 46 de goluri si sa primeasca doar 25. In acel sezon locul al doilea era ocupat de Politehnica Timisoara, cu 66 de puncte, pe locul 3 se clasa FC Vaslui (65 puncte), in timp ce Unibet echipele din Bucuresti, Rapid (59 puncte) si FCSB (57 puncte) nu au prins podiumul, insa prindeau un loc in preliminariile Cupei UEFA. Pe ultimele 4 locuri, retrogradabile, se situau Universitatea Craiova, Victoria Branesti, Unirea Urziceni si Sportul Studentesc – echipe care n-am mai revenit niciodata in primul esalon fotbalistic al Romaniei.

Elevii lui Dorinel Munteanu terminau atunci campionatul en-fanfare, cu 5 victorii consecutive: 1-0 pe terenul Astrei (gol Punoševac in minutul 19), 2-1 pe teren propriu cu pricipala rivala Politehnica Timisoara (goluri Antal – min. 15 si Pena – min. 72), 2-1 in deplasare cu Victoria Branesti (goluri Bus – min. 32 si Paraschiv – min. 90), 2-1 la Galati contra Universitatii Craiova (goluri Gabi Paraschiv in minutele 22 si 42) si 1-0 la Cluj contra CFR-ului (gol Liviu Antal in minutul 81), fiind singura formatie cu 5 victorii in ultimele 5 meciuri din campionat. A fost singurul titlul de campion cucerit de o formatie din Moldova si asa stau lucrurile si in prezent.

Si inceputul de campionat a fost de bun augur pentru galateni, acestia obtinand 10 puncte din primele 4 meciuri: 1-0 in Regie cu Sportul Studentesc, 2-0 la Galati cu Pandurii Targu Jiu, 0-0 in Giulesti cu Rapid si 1-0 pe teren propriu cu ASA Targu Mures. Primul pas gresit al galatenilor avea sa se produca in etapa a cincea, cand pierdea la Cluj cu Universitatea, cu scorul de 2-1, aceasta fiind Sportingbet prima ingrangere din totalul de 6 din acel sezon, toate suferite in deplasare. Pentru ca pe teren propriu, stadionul propriu a fost cu adevarat o fortareata, Otelul reusind din 17 meciuri 12 victorii si 5 rezultate de egalitate, fara sa bifeze nicio infrangere.

Golgheterul formatiei a fost Marius Pena, cu 8 reusite, toate din actiune, urmat de Liviu Antal – 7 goluri, dintre care 3 din penalty si Gabi Paraschiv, marcator a 6 goluri (niciunul din penalty).

Otelarii se calificau direct in grupele Champions League, unde aveau sa intalneasca echipe de renume precum Manchester United, Benfica Lisabona FC Basel.